پردیس سینمایی اصفهان سیتی سنتر

برنامه سانس های امروز
02/5 1398
کنسرت / کنسرت ها

کنسرت چارتار

پردیس سینمایی اصفهان سیتی سنتر
کنسرت چارتار

کنسرت چارتار

14 اردیبهشت

مرکز همایش های بین المللی اصفهان سیتی سنتر

بیوگرافی گروه چارتار: 


گروه چارتار یک گروه موسیقی ایرانی است که در سال ۱۳۹۰ توسط آئین احمدی فر، آرش فتحی، آرمان گرشاسبی و احسان حائری تشکیل شد. حاصل شکل مؤلف محور گروه و خلاقیت اعضا، آلبوم «باران تویی» بود که در بهمن ماه ۱۳۹۰ منتشر شد.

موسیقی چارتار ترکیبی است از حال و هوای موسیقی ایرانی و کلاسیک، کلامی خوش آهنگ و پرداختی مدرن. شرکت ققنوس در حال حاضر تهیه کننده آثار این گروه می باشد و از حدود ۲ سال قبل قرارداد گروه چارتار با محمد حسین توتونچیان مدیر شرکت ققنوس منعقد گردیده است.

روزنامه ها در باره این گروه نوشته اند: «آرش فتحی آهنگساز، احسان حائری ترانه سرا، آیین احمدی فر تنظیم کننده و آرمان گرشاسبی خواننده، سال 1390 دور هم جمع شدند و گروه موسیقی «چارتار» را تاسیس کردند. آرمان گرشاسبی درباره شکل گیری گروه می گوید: «یک دوستی قدیمی من و آرش داشتیم و همینطور من و احسان. از طرفی آرش هم با آیین دوست بود. آرش ساز می زد و من هم آواز کار می کردم ولی آرش از این موضوع بی خبر بود. یک روز خیلی اتفاقی آرش ساز زد و من هم خواندم. آرش که از تمرین های من بی خبر بود گفت تو چقدر خوب می خوانی، صبر کن به تو خبر می دهم. نمی دانستم چه تصمیمی دارد. بعد هم آرش یک ملودی سنتی ساخت و آیین هم آن را الکترونیک تنظیم کرد. بعد یک روز با من تماس گرفت و قرار گذاشتیم و موسیقی را برای من پخش کرد و گفت برای تکمیل کار به یک شاعر نیاز داریم، کسی را سراغ نداری؟ من هم احسان را معرفی کردم. احسان پذیرفت و روی ملودی، ترانه ای نوشت و وقتی هر چهار نفر روی شعر توافق کردیم، من هم آن قطعه را خواندم. آنجا بود که دیدیم پکیج خوبی از کار درآمده و بدون اینکه حرفی بزنیم، کار روی قطعه دوم را شروع کردیم.»

«چارتار» در لغت به معنای طنبوری است که چهار تار دارد. در دهخدا آمده: کنایه از چهار عنصر و عالم و دنیا هم هست به اعتبار چهار رکن. خود اعضای گروه درباره انتخاب این اسم گفته اند: «اسم گروه ما ماجرا داشت، ما دنبال اسمی می گشتیم که به نوعی خاص، با کار ما ارتباط داشته باشد. چارتار اسم یک ساز کهن است و ما هم چهار نفر بودیم. چهار نفر با چهار سلیقه و شخصیت مختلف. شما یک ساز را در نظر بگیرید که چهار سیم دارد و هر سیم کوک و صدای خودش را دارد، ولی زمانی که سیم ها را با هم به صدا درمی آورید، هارمونی خاصی به وجود می آید. ما هم چهار شخصیت مختلف هستیم که با یکدیگر نقاط اشتراکی هم داریم.»

آثار گروه چارتار:

تک آهنگ ها:

برف     

آدینه      

صدایم بزن   


       

آلبوم‌ها:

 

باران تویی:

آشوبم     

مرا به خاطرت نگهدار        

هندسه    

باران تویی          

زن دیوانه

کلاغ     

عاشقانه تنهاست    

حرفی بزن          

خوشا به من         

شبیه بک مرداب   

در حسرت ماه      

قطار    


 

جاده می‌رقصد:

لیلاچه    

آسمان هم زمین‌می‌خورد       

ببر       

جاده می‌رقصد      

حضوری اتفاقی    

هیچ درهیچ          

من دهانم 

غزل نشد

دریچه 


   

دریا کجاست: 

آغوش    

دور       

هجرت   

دریا کجاست        

برگرد    

بنویس    

غروب   

تردید رفتن          

چشم بی برابر      

خلق      

هیچ سانسی یافت نشد